Twenty Eleven 1.5 - en to ru_RU translation catalogue (126 entries)

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ru_RU: Неприятная новость

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
ru_RU: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту или приведённые ниже ссылки.

en: Most Used Categories
ru_RU: Часто используемые рубрики

note: translators: %1$s: smilie
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
ru_RU: Загляните в архивы по месяцам %1$s

en: Daily Archives: %s
ru_RU: Архив за день: %s

en: Monthly Archives: %s
ru_RU: Архив за месяц: %s

en: Yearly Archives: %s
ru_RU: Архив за год: %s

en: Blog Archives
ru_RU: Архив блога

en: Nothing Found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ru_RU: Извините, запрошенный вами архив не найден. Попробуйте найти нужную запись с помощью поиска.

en: Author Archives: %s
ru_RU: Архив автора: %s

en: About %s
ru_RU: Об авторе %s

en: Category Archives: %s
ru_RU: Архив рубрики: %s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ru_RU: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы посмотреть комментарии.

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru_RU[0]: %2$s: Один комментарий
ru_RU[1]: %2$s: %1$s комментария
ru_RU[2]: %2$s: %1$s комментариев
ru_RU[3]: %2$s: %1$s комментарий

en: Comment navigation
ru_RU: Навигация по комментариям

en: &larr; Older Comments
ru_RU: &larr; Предыдущие комментарии

en: Newer Comments &rarr;
ru_RU: Следующие комментарии &rarr;

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии запрещены.

en: Permalink to %s
ru_RU: Постоянная ссылка: %s

en: Aside
ru_RU: Заметка

en: Reply
ru_RU: Добавить комментарий

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Читать далее <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

en: Leave a reply
ru_RU: Добавить комментарий

en: <b>1</b> Reply
ru_RU: <b>1</b> комментарий

en: <b>%</b> Replies
ru_RU: Комментарии (<b>%</b>)

en: Edit
ru_RU: Изменить

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru_RU: Запись опубликована в рубрике %1$s с метками %2$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru_RU: Запись опубликована в рубрике %1$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ru_RU[0]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографию</a>.
ru_RU[1]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографии</a>.
ru_RU[2]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографий</a>.
ru_RU[3]: Эта галерея содержит <a %1$s>%2$s фотографию</a>.

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
ru_RU: <span class="%1$s">Рубрика:</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
ru_RU: <span class="%1$s">Метки:</span> %2$s

en: Image
ru_RU: Изображение

en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
ru_RU: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author">, <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: View all posts by %s
ru_RU: Посмотреть все записи автора %s

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Quote
ru_RU: Цитата

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru_RU: Запись опубликована автором <a href="%6$s">%5$s</a> в рубрике %1$s с метками %2$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru_RU: Запись опубликована автором <a href="%6$s">%5$s</a> в рубрике %1$s. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
ru_RU: Запись опубликована автором <a href="%6$s">%5$s</a>. Добавьте в закладки <a href="%3$s" title="Постоянная ссылка: %4$s" rel="bookmark">постоянную ссылку</a>.

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Посмотреть все записи автора %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Status
ru_RU: Статус

en: Featured
ru_RU: Избранное

en: Semantic Personal Publishing Platform
ru_RU: Современная персональная платформа для публикаций

en: Proudly powered by %s
ru_RU: Сайт работает на %s

en: Primary Menu
ru_RU: Основное меню

note: translators: header image description
en: Wheel
ru_RU: Колесо

note: translators: header image description
en: Shore
ru_RU: Берег

note: translators: header image description
en: Trolley
ru_RU: Трамвай

note: translators: header image description
en: Pine Cone
ru_RU: Сосновая шишка

note: translators: header image description
en: Chessboard
ru_RU: Шахматная доска

note: translators: header image description
en: Lanterns
ru_RU: Фонари

note: translators: header image description
en: Willow
ru_RU: Ива

note: translators: header image description
en: Hanoi Plant
ru_RU: Ханойское растение

en: Main Sidebar
ru_RU: Главная боковая колонка

en: Showcase Sidebar
ru_RU: Боковая колонка избранного

en: The sidebar for the optional Showcase Template
ru_RU: Боковая колонка для дополнительного шаблона &laquo;Избранное&raquo;

en: Footer Area One
ru_RU: Область подвала 1

en: An optional widget area for your site footer
ru_RU: Дополнительная область виджетов для подвала вашего сайта

en: Footer Area Two
ru_RU: Область подвала 2

en: Footer Area Three
ru_RU: Область подвала 3

en: Post navigation
ru_RU: Навигация по записям

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ru_RU: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущие записи

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Следующие записи <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pingback:
ru_RU: Уведомление:

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
ru_RU: %1$s <span class="says">говорит</span> %2$s:

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ru_RU: %1$s в %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий ожидает проверки.

en: Reply <span>&darr;</span>
ru_RU: Ответить <span>&darr;</span>

en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
ru_RU: <span class="sep">Опубликовано </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> автором </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Page %s
ru_RU: Страница %s

en: Main menu
ru_RU: Главное меню

en: Skip to primary content
ru_RU: Перейти к основному содержимому

en: Skip to secondary content
ru_RU: Перейти к дополнительному содержимому

en: Image navigation
ru_RU: Навигация по изображениям

en: &larr; Previous
ru_RU: &larr; Предыдущее

en: Next &rarr;
ru_RU: Следующее &rarr;

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
ru_RU: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Опубликовано </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> с разрешением <a href="%3$s" title="Ссылка на полноразмерное изображение">%4$s &times; %5$s</a> в галерее <a href="%6$s" title="Вернуться: %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Color Scheme
ru_RU: Цветовая схема

en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Default Layout
ru_RU: Разметка по умолчанию

en: Theme Options
ru_RU: Настройки темы

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
ru_RU: Некоторые темы содержат настройки, сгруппированные на экране &laquo;Настройки темы&raquo;. При смене темы эти настройки могут измениться или исчезнуть, поскольку они привязаны к ней. В вашей текущей теме, Twenty Eleven, доступны следующие настройки:

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
ru_RU: <strong>Цветовая схема</strong>: Можно выбрать &laquo;светлую&raquo; (тёмный текст на светлом фоне) или &laquo;тёмную&raquo; (светлый текст на тёмном фоне) палитру для вашего сайта.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
ru_RU: <strong>Цвет ссылок</strong>: Можно выбрать цвет текстовых ссылок на вашем сайте. Вы можете ввести HTML-название цвета, шестнадцатеричный код или выбрать цвет визуально, нажав на кнопку &laquo;Выбрать цвет&raquo;.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
ru_RU: <strong>Разметка по умолчанию</strong>: Можно выбрать, будет ли боковая колонка на вашем сайте располагаться слева, справа или вообще отсутствовать.

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
ru_RU: Не забудьте нажать кнопку &laquo;Сохранить изменения&raquo, чтобы сохранить сделанные вами изменения в настройках темы.

en: For more information:
ru_RU: Дополнительная информация:

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Documentation on Theme Options</a>
ru_RU: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Theme_Options_Screen" target="_blank">Документация по настройкам темы</a>

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
ru_RU: <a href="http://ru.forums.wordpress.org/" target="_blank">Форумы поддержки</a>

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: Light
ru_RU: Светлая

en: Dark
ru_RU: Тёмная

en: Content on left
ru_RU: Содержимое слева

en: Content on right
ru_RU: Содержимое справа

en: One-column, no sidebar
ru_RU: Одна колонка

en: Select a Color
ru_RU: Выберите цвет

en: Default color: %s
ru_RU: Цвет по умолчанию: %s

en: %s Theme Options
ru_RU: Настройки темы %s

en: Layout
ru_RU: Разметка

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
ru_RU: Используйте этот виджет для вывода свежих заметок, статусов, цитат и ссылок.

en: Twenty Eleven Ephemera
ru_RU: Мимолётное (Twenty Eleven)

en: Ephemera
ru_RU: Мимолётное

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
ru_RU: <span class="reply">0 комментариев &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
ru_RU: <span class="reply">1 комментарий &rarr;</span>

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
ru_RU: <span class="reply">Комментарии (%) &rarr;</span>

en: Link to %s
ru_RU: Ссылка: %s

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: Number of posts to show:
ru_RU: Количество записей:

en: Search Results for: %s
ru_RU: Результаты поиска: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ru_RU: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Featured Post
ru_RU: Избранная запись

en: Featuring: %s
ru_RU: Избранное: %s

en: Recent Posts
ru_RU: Свежие записи

en: Archives
ru_RU: Архивы

en: Meta
ru_RU: Прочее

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ru_RU: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущая

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Следующая <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tag Archives: %s
ru_RU: Архив метки: %s

note: Description of the plugin/theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
ru_RU: Тема 2011 для WordPress &#8212; утончённая, лёгкая и гибкая. Сделайте её своей, создав произвольное меню, изображение заголовка и фон. Затем выберите в настройках светлую или тёмную цветовую схему, произвольный цвет ссылок и один из трёх вариантов разметки. Twenty Eleven включает в себя шаблон страницы &laquo;Избранное&raquo;, который позволяет показать на главной странице ваши лучшие материалы, достаточно областей для виджетов (помимо боковой колонки, есть три области в подвале и ещё одна на странице избранного), а также специальный виджет &laquo;Мимолётное&raquo; для отображения ваших заметок, ссылок, цитат и статусов. Тема содержит таблицы стилей для печати и для визуального редактора, поддержку миниатюр для записей (как изображений в заголовке для обычных записей и страниц и как больших изображений для прилепленных записей), а также особые стили для шести различных форматов записей.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ru_RU: Команда WordPress

note: Template Name of the plugin/theme
en: Showcase Template
ru_RU: Шаблон избранного

note: Template Name of the plugin/theme
en: Sidebar Template
ru_RU: Шаблон с боковой колонкой
